آشنایی با جرایم خیانت در امانت

آشنایی با جرایم خیانت در امانت

آشنایی با جرایم خیانت در امانت

خیانت به معنی عهد شکنی، بی وفایی و رعایت نکردن رسم امانتداری در حق فردی در قالب مال و عقود امانی می باشد. خیانت در امانت مطابق 673 قانون مجازات اسلامی جرم بوده و جنبه کیفری به همراه جبران خسارات پیدا می‌کند.

قانون 673 مجازات اسلامی آورده است :

«هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده یا به هر طریق به دست آورده است، سوء استفاده کند، به یک تا سه‌ سال حبس محکوم خواهد شد.»

 

در قانون به عمل استعمال یا تصاحب کردن مالی، یا باعث تلف شدن آن یا با سوء نیت از طرف شخصی که مال به او به عنوان امانت په بصورت قانونی سپرده شده است که بعدا عین آن مسترد شود و به مصرف معینی برسد را شامل می‌شود.

مجازات خیانت در امانت

با توجه به اینکه عنصر قانونی برای هر جرم عنوان است. در این بحث عنصر ما جرم خیانت در امانت می‌باشد. طبق ماده 674 برای جرم خیانت در امانت حبس در نظر گرفته شده است.

استعمال به معنی استفاده کردن به نفع خود در مورد موضوع امانات است. به عنوان مثال فردی خودروی خود را به امانت نزد یک بنگاه دار قرار داده است. حال اگر بنگاه دار بدون اجازه صاحب آن از آن استفاده شخصی کند یا باعث ورود ضرر و زیان به آن شود به عنوان خیانت در امانت مجازات خواهد شد.

طبق ماده 674 قانون مجازات اسلامی سال 92  آورده شده است :

“هر گاه اموال منقول یا اموال غیرمنقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کارِ با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد ” .

معنی تصاحب یعنی اینکه فردی که مالی به او به عنوان امانت سپرده شده است را تصاحب کرده و به صاحب خود تحویل ندهد.

اتلاف مال : یعنی اینکه با رفتار یا عملی باعث تلف شدن یا اتلاف مورد امانت شود. فرض کنید شخصی حیوانی را به عنوان امانت نزد شخصی می‌سپارد. حالا اگر عمل فرد باعث شود که حیوان تلف شود به منزله جرم خیانت در امانت می‌باشد.

شرایط تحقق و آشنایی با جرایم خیانت در امانت

  1. موضوع جرم باید مال یا وسیله تحصیل مال باشد.

  2. مال امانی باید از سوی مالک یا متصرف قانونی به امینی سپرده شود.

  3. مال به یکی از طرق قانونی و با شرط استرداد یا به مصرف معین رسانیدن، به امین سپرده شده باشد.

  4. بین فعل مرتکب و ضرر مالک یا متصرف قانونی آن رابطه علیت برقرار باشد.

 

اما شاید سوال کنید من مالی را به فردی سپردم و بدون هیچ عقد یا قراردادی از وی مورد امانت را مورد سو استفاده قرار داده است حکم چه خواهد بود؟

در ماده 674 برای جلوگیری از فرار خائن چه عقدی نوشته یا ننوشته شده باشد آن را مبنای تحقق جرم خیانت در امانت می‌داند.

با توجه به اینکه برای اثبات جرم خیانت در امانت شرایطی لازم است پیشنهاد می کنیم جهت جلوگیری از اتلاف زمان و هزینه کلیه امور وکالت خیانت در امانت خود را به موسسه حقوقی ضامن راد بسپارید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *