آشنایی با جرایم پزشکی

آشنایی با جرایم پزشکی

آشنایی با جرایم پزشکی

پزشکان همانند دیگر افراد متخصص در حوزه های شغلی، دارای یکسری شرایط و قوانین کاری برای تامین سلامت و امنیت جامعه پزشکی برخوردار هستند. رعایت این قوانین و قاعده باعث ایجاد تعادل بین بیمار و پزشک در استفاده از خدمات پزشکی می‌شود.

افزایش خدمات پزشکی نظیر جراحی بینی، عمل زیبایی پوست در سالهای فعلی یکی از بیشترین تقاضاهای مربوط جرایم پزشکی به دادسراها می‌باشد. چرا که برای اقدام و عمل غیر قانونی اشخاص چه پروانه فعالیت داشته باشند یا نداشته باشند طبق قانون مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

تشخیص و تصمیم گیری در مورد جرم صورت گرفته پزشکی به دلیل تخصصی بودن و ارجاع آن به دادسرای انتظامی و دادسراهای عمومی در این دسته به عهده سازمان نظام پزشکی خواهد بود. رسیدگی به جرایم پزشکی و تخلفات انتظامی هر دو دارای شرایطی برای رسیدگی می باشد که تشخیص این امر به عهده سازمان نظام پزشکی است.

دو صورت جرایم پزشکی

هر اقدام پزشک یا پیراپزشک در صورت بروز تخلف صنفی به عهده دادگاه انتظامی و در صورت بروز جرایم پزشکی که منجر به آسیب به بیمار یا جامعه می‌شود به عهده محاکم عمومی دادگستری است.

تخلفات انتظامی

رعایت نکردن بهداشت محیط، سهل انگاری در انجام خدمات، عدم رعایت نرخ و قیمت های مصوب، تجویز داروی اشتباهی، برخورد نامناسب با مراجعه کننده، عدم پذیرش بیماران، فقدان تجهیزات پزشکی لازم ، ایجاد مطب و دفتر کار غیر مجاز، اجاره محل بدون مجوز برای خدمات پزشکی و غیره جز جرایم انتظامی پزشکان می‌باشد.

تخلفات پزشکی

در صورتی که عمل پزشک یا پیراپزشک در طول دوره درمانی باعث بروز خسارت جانی یا روحی و روانی به بیمار شود، در صورت شکایت بیمار و بعد از بررسی در نظام پزشکی به عهده دادسراهای عمومی و انقلاب خواهد بود.

این تخلفات شامل ورود صدمه از طرف پزشک به بیمار، افشای اسرار بیمار، سقط جنین، صدور گواهی خلاف واقع، خودکشی‌  با همکاری پزشک، جعل عـناوین پزشـکی، تاسیس موسسات پزشکی غیرمجاز از رایج‌ترین جرایم پزشکی محسوب می شود.

در صورت بروز جرایم پزشکی به کجا باید مراجعه کنید؟ از کجا اقدام کنید؟ به چه صورت اقامه دعوی کنید؟ چگونه خسارات وارده را دریافت کنید؟ یا سوالاتی این قبیل را در مطالب بعدی به صورت مفصل به شما بحث خواهیم کرد.

با توجه به نوع تخلف صورت گرفته و آشنایی با جرایم پزشکی پیشنهاد می شود، حتما با مشاورین ضامن راد در میان بگذارید. ما با بررسی و مطالعه پرونده یک راه کار جامع و با هزینه اندک را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *