ضامن دادگاه برای مرخصی زندانی

ضامن دادگاه برای مرخصی زندانی

ضامن دادگاه برای مرخصی زندانی

طبق دستورالعمل ماده 226 قانون آیین دادرسی کیفری برای کاهش افراد زندانی در زندان‌ها و ساماندهی زندان های جرایم کیفری قاضی، بازپرس یا قاضی کشیش موظف هستند با فراهم آوردن تمهیدات لازم حتی در خارج از ساعات اداری برای دسترسی متهم برای یافتن افراد کفیل یا وثیقه گذار موافقت به عمل آوردند.

ماده ۲۲۶ قانون آیین دادرسی کیفری آورده است :

متهمی که در مورد او قرار کفالت یا وثیقه صادر می‌شود تا معرفی کفیل یا سپردن وثیقه به بازداشتگاه معرفی می‌گردد؛ اما در صورت بازداشت، متهم می‌تواند تا مدت ده روز از تاریخ ابلاغ قرار بازپرس، نسبت به اصل قرار منتهی به بازداشت یا عدم پذیرش کفیل یا وثیقه اعتراض کند.

تبصره- مرجع صادر کننده قرار و رئیس یا معاون زندان مکلفند تمهیدات لازم را به منظور دسترسی متهم به افرادی که وی برای یافتن کفیل یا وثیقه گذار معرفی می‌کند، فراهم کنند و هر زمان متهم، کفیل یا وثیقه معرفی نماید هرچند خارج از وقت اداری باشد، درصورت وجود شرایط قانونی، مرجع صادر کننده قرار یا قاضی کشیک مکلف به پذیرش آن هستند.

 

خدمات ضامن دادگاه برای مرخصی زندانی در موسسه ضامن راد نسبت به تامین سند و قرار وثیقه زندانی تنها به شرایط زیر تامین می‌شود :

شرایط پذیرش ضامن دادگاه برای مرخصی زندانی

با تامین وثیقه ملکی ششدانگ، بصورت وثیقه سندی با ضمانت زندانی برای استفاده از مرخصی و تامین قرار وثیقه در مراحل بازپرسی تا تکمیل مراحل تحقیقات قضایی انجام می‌شود.

برای افرادی که متهم شده و در زندان هستند نیز با توجه به شرایط زیر کلیه زندان‌ها و بازداشت گاها موظف هستند با امکان دسترسی زندانی برای مرخصی از زندان با استفاده از ضامن دادگاه را تامین کنند.

  • مرخصی به عنوان امتیاز و تشویق زندانی برای رعایت قانون داخل زندان‌ها و اصلاح رفتار زندانی در نظر گرفته شده است. هر زندانی که یکسال از زمان اولین تاریخ مراجعه به زندان گذشته باشد به ناب تشخیص رئیس زندان و موافقت قاضی ناظر اجرای حکم در هر سال تا 10 روز از مرخصی زندانی استفاده کند.
  • زندانیان علاوه بر استفاده از خدمات 10 روزه مرخصی در هر سال با حفظ هر جز قرآن تا 3 روز مرخصی اضافی از زندان مطابق آیین نامه دریافت کنند.
  • افرادی که به جرم جعل، استفاده از سند مجهول، ایجاد اختلاس، سرقت، ارتشا، صدور چک بلامحل تا سقف بیش از 1 میلیون تومان، جاسوسی، عمل مجرمانه مسلحانه، اقدام علیه امنیت کشور شامل اجازه استفاده از ضامن دادگاه برای مرخصی زندانی نیستند.
  • محدوده تردد مجاز زندانیانی که از مرخصی استفاده می‌کنند تنها با نظر مرجع قضایی مقدور خواهد بود. برای مرخصی زندانی برگه ورود و خروج روزانه در نظر گرفته است که متهم باید هر روز به مراجع انتظامی محل مراجعه کند و برگه خود را تمدید کند.

افرادی که بعد از اتمام زمان مرخصی به زندان مراجعه نکنند مطابق ماده 547 قانون مجازات اسلامی اقدام خواهد شد :

هر زندانی که از زندان یا بازداشتگاه فرار نماید به شلاق تا (۷۴) ضربه یا سه تا شش ماه حبس محکوم می‌شود و اگر برای فرار درب زندان‌ را شکسته یا آن را خراب کرده باشد، علاوه بر تامین خسارت وارده به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره – زندانیانی که مطابق آئین‌نامه زندانها به مرخصی رفته و خود را در موعد مقرر بدون عذر موجه معرفی ننمایند فراری محسوب و به‌ مجازات فوق محکوم می‌گردند.

دیگر خدمات ما شامل سند ضامن برای دادگاه، اجاره سند برای آزادی متهم در تهران، اجاره سند اجاره ای برای دادگاه، اجاره سند جهت تودیع وثیقه، آزادی زندانی با سند اجاره ای در اسلامشهر و تمام کشور می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *