ملاقات فرزند

ملاقات فرزند

ملاقات فرزند | طبق قانون حضانت فرزند برای هر دو جنس پسر و دختر تا سن 7 سالگی به عهده مادر می‌باشد. حضانت دختر از سن 7 تا 9 سالگی و از سن 7 تا 15 سالگی برای پسر، به عهده پدر می‌باشد. اما قانون شرایط خاصی را برای دریافت حضانت قانونی در نظر گرفته است که می‌خواهیم شما بال این شرایط آشنا کنیم.

شرایط حضانت فرزند قبل از طلاق

ملاقات فرزند طبق قانون حق قانونی پدر و مادر حتی بعد از طلاق می‌باشد. و هیچکس حتی قانون حق ندارد کسی را از این حقوق منع کند. متاسفانه در قانون سن بلوغ به عنوان ملاک حضانت در نظر گرفته شده است. و بعد از سن بلوغ خود فرزند حق دارد با پدر یا با مادر خود را انتخاب کند.

حضانت به معنی نگهداری از کودک می‌باشد. لذا طبق قانون حتی اگر پدر و مادر جدا از هم زندگی کنند تا سن هفت سالگی به عهده مادر می‌باشد. در طول این مدت،تامین نفقه فرزند به عهده پدر است.

ماده 1174 قانون مدنی آورده است :

” در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر ابوین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نمی‌باشد ، حق ملاقات با فرزند خود را دارد ”

کاهش با افزایش  زمان ملاقات بسته به شرایط خاص، به عهده قانون است. در تمامی این مراحل قانون با در نظر گرفتن مصلحت کودک حکم صادر می‌کند.

اگر پدر و مادری حق ملاقات فرزند را مانع شود، تکلیف چیست؟

هر یک از والدین در صورتی که در زمان حضانت فرزند جلوی ملاقات فرزند خود توسط یکدیگر را بگیرید، در این صورت هر یک می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی تقاضای دستور موقت برای ملاقات فرزند را کنند. لذا دادگاه با توجه به مصلحت فرزند و خانواده حق ملاقات برای خواهان را صادر می‌کند.

با توجه به قانون 54 قانون حمایت از خانواده هر گونه ممانعت توسط طرفین برای ملاقات فرزند جرم محسوب می‌شود. ماده 40 قانون مذکور آورده است :

هركس از اجراي حكم دادگاه در مورد حضانت طفل استنكاف كند يا مانع اجراي آن شود يا از استرداد طفل امتناع ورزد؛ حسب تقاضاي ذي نفع و به دستور دادگاه صادر كننده رأي نخستين تا زمان اجراي حكم بازداشت مي‌شود.

در ماده 40 صراحت بیان کرده است که هر کسی مانع از ملاقات فرزند شود، قانون می‌تواند به توسل به حکم قانونی طفل از مسترد و تحویل دهد. حکم صادره مطابق ماده 40 به عنوان قرار صادر می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *