شماره تماس :

۰۲۱۵۶۶۹۱۹۲۷

دعاوی خانواده به مجموعه حق و حقوق تمام اعضای خانواده بر طبق مقررات و قوانین مدنی می پردازد.

با توجه به اینکه بیشتر پرونده های ارسالی مرتبط با دعاوی خانواده در دادسراها آمار را به خود اختصاص داده اند و تصویب قانون جدید اصلاحی مرتبط با قوانین خانواده باعث سردرگمی خانواده‌ها شده است حتما قبل از درخواست هر نوع خدمات قضایی پیشنهاد می کنیم از خدمات مشاوره گروه وکلا و مشاوره ضامن راد استفاده کنید.

دعاوی مرتبط با خانواده شامل تمام حق و حقوقی اعضای خانواده از ازدواج تا طلاق و امور مدنی و حقوقی مرتبط با زندگی زناشویی را شامل می‌شود.

حضانت

حضانت تامین حق و حقوق نگهداری از طفل تحت حمایت قانون می باشد. در صورتی که پدر و مادر این حق را به جا نیاورند در تعیین صلاحیت دادگاه خواهد.

درخواست نفقه

زن می توانید تحت شرایط قانونی برای زمان حال و گذشته درخواست مطالبه نفقه از شوهر خود در دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف نماید.

درخواست مهریه

زن بعد جاری شدن عقد به همسری شوهر خود در می آید و می تواند مهریه خود را که حق قانونی او است بر طبق شرایط قانونی از شوهر خود طلب کند.

طلاق توافقی

طلاق توافقی در صورتی که زن و شوهر برای ادامه زندگی قادر نباشند، به صورت توافقی در کمال رعایت حرمت و احترام درخواست خود را مطرح می‌کنند.

طلاق به درخواست زوجه

طلاق به درخواست زوجه بصورت یک طرفه مطرح می‌شود و هر یک از زوجه می تواند تحت شرایط خاص قانونی اقدام به درخواست طلاق نمایند.

توقیف اموال شوهر (زوج)

برای مطالبه مهریه توسط زوجه یا همان زن، در صورتی که مرد دارای تمکین مالی خوبی برخوردار است و از دادن مهریه خودداری می‌کند، زوجه می تواند از طریق دادگاه مطالبه، توقیف اموال منقول و غیر منقول مرد را نماید.

ملاقات فرزند

طبق قانون مدنی وظیفه نگهداری از کودک تا سن 7 سالگی با مادر و از سن 7 سالگی تا سن بلوغ با پدر خواهد بود. و پدر و مادر تا زمان بلوغ فرزند می توانند حق ملاقات داشته باشند.

خدمات وکالت امور نفقه

نفقه یعنی پرداخت هزینه (خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های درمان) توسط شوهر به زوجه می باشد. این حق توسط قانون حمایت شده است.

خدمات وکالت استرداد جهیزیه

طبق رسم جامعه زوجه برای شروع زندگی مشترک با خود وسایل زندگی ( جهیزیه) همراه می برد. این جهیزیه در صورت عدم سازش و طلاق توسط زوجه قابل استرداد می باشد.

خدمات وکالت اجرت المثل

اجرت المثل یکی از حقوق قانونی زوجه در مقابل هم می باشد، که به دو صورت تمکین عام و تمکین خاص قابلیت دادخواست دعاوی را دارد.

در صورتی که نسبت به امور مرتبط با خانواده نیاز به مشاوره دارید می توانید از طریق دکمه زیر فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید.

مطابق قانون برای درخواست طلاق باید به دادگاه خانواده مراجعه کرد. در صورت مطرح شدن شکایت طلاق برای پرداخت نفقه و جهیزیه ترتیب اثر داده نمی شود.

در صورتی که فقط موضوع پرداخت نفقه و جهیزیه باشد در این صورت برای مبالغ زیر 20 میلیون تومان به دادگاه شواری حل اختلاف مراجعه می کنید و در صورتی که بالای 20 میلیون تومان باشد به دادگاه خانواده مراجعه می کنید.

یکی از سریعترین روش های طلاق زوجین با استفاده از درخواست طلاق توافقی می باشد.

در صورتی که زوجین در طول زندگی زناشویی قادر به تمکین متقابل هم نباشند به آن عدم تمکین گفته می شود. این قانون هم برای مرد و هم برای زن صادق است.

در صورتی که زن وظیفه همسری را به درستی به جا نیاورد و با رفتارهای سر خود باعث اذیت مرد شود. مرد می تواند از دادگاه درخواست نفقه زن را قطع نماید.

نفقه حق قانونی زن و شوهر در زندگی است. حتی اگر زوجه دارای شغل و درآمد کافی هم باشد می تواند درخواست پرداخت نفقه نماید.